Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

İçerik

Özellikle günümüz şartlarında markalaşma, çok daha önemli bir hale gelmiştir. Potansiyel müşterilere daha çabuk ulaşma, ürün ve hizmetlerin daha iyi tanınmasına ve daha geniş kitlelere ulaşılmasına olanak sağlayan markalaşma, sektörde daha iyi yer almak adına büyük önem taşımaktadır. Tabii bunlara ek olarak markalaşma, sadece bir slogan ve logo bulmaktan da ibaret değildir. Dikkat edilmesi gereken daha birçok farklı etken vardır.

Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

Markalaşma Nedir?

Markalaşma, firmanın ürün ve hizmetlerini tüketicinin gözünde daha değerli bir hale getirme çalışmalarının tamamını kapsamaktadır. Markalaşma süreci, kısa vadede logo, slogan ve kurumsal kimlik gibi öğelerin belirlenmesi ile tamamlanır. Uzun vadede markalaşma için ise onlarca farklı çalışma yapılmaktadır.

Markalaşmanın temelini kurumsal kimlik oluşturmaktadır. Kurumsal kimlik olmadan firmalar, tam olarak markalaşma sürecine dahil olamaz. Kurumsal kimlik, markanın kurum içi ve kurum dışı duruşunu temsil eder. Kurumsal kimliğin yanı sıra marka iletişime de yine çok önemlidir.

Günümüzde daha iyi satış yapmak ya da hizmet vermek, marka ile mümkün olmaktadır. Günümüzde bir marka bilinirliği oluşturmak, firmayı tüketicinin gözünde daha değerli bir hale getirir. Bu da firmanın daha güvenilir olmasını ve daha hızlı satış yapmasını sağlar. Markalaşma süreci kapsamında tabii ki bir logo ve slogan bulmak, firmaya ait renkler ayarlamak ve buna uygun pazarlama araçları kullanmak çok önemlidir. Fakat bunların dışında markalaşma süreci, uzun bir süreçtir ve firmanın tam olarak marka bilinirliği yaratması için çalışmaları bir bütün halinde yönetmesi gerekir.

Markalaşma Neden Bu Kadar Önemli?

1. Marka Bilinirliği

Markalaşmanın önemi en çok marka bilinirliği kavramı kapsamında ortaya çıkar. Markalaşma ve marka bilinirliği kapsamında slogan, logo ve diğer içerikler oldukça önemlidir. Hatta müşterilerin ilgisini ilk olarak markanın logo ve sloganı çeker. Marka bilinirliğinin artması ile birlikte tüketicilerin markaya duyduğu güven de artacaktır. Buna istinaden de firma, çok daha hızlı satış yapacak ve aldığı referanslar da yine markalaşma sürecini etkileyecektir.

2. Marka Değeri

Markalaşma, bir marka değeri oluşturma açısından da yine oldukça önemlidir. Markalaşma süreci boyunca iyi iş çıkarıyorsanız, bu durum size geniş kitleler, daha hızlı satış ve geri dönüşümlerin artması olarak pozitif bir şekilde yansıyacaktır. Bütün bunların anlamı ise, marka değerinizin artmasıdır. Değer arttıkça daha çok satış yapılır, daha çok satış yapıldıkça yeni müşterilere ulaşılır ve bir döngü oluşur. Ayrıca marka değeriniz arttığında şirketi büyütebilir ya da yeni işlere yatırım yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

3. Potansiyel Müşteri

Markalaşma, firmanın yeni kitlelere ulaşmasını sağlar. Bu da potansiyel müşterilere daha çabuk ulaşmak demektir. Yeni ya da özellikle henüz markalaşma sürecini tam olarak tamamlamamış firmalar, potansiyel müşterilere ulaşmakta zorlanabilir ve bu durum da satış yapma durumunu etkiler. Bu nedenle markalaşma sürecini az da olsa tamamlamak ve satışları arttırmak amacı ile markalaşma, üstüne oldukça durulması gereken bir konudur.

4. Reklam ve Pazarlama Çalışmalar

Markalaşma süreci, reklam ve pazarlama çalışmalarına da destek vermektedir. Markalaşma süreci boyunca yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmaları hem markalaşma sürecine destek olur hem de markalaşmanın az da olsa ilerlemesi ile birlikte firmanın yaptığı reklamlar, müşterilere güven aşılar. Bütün bu faaliyetler sonrası da firma, daha çok satış yapma fırsatı elde etmektedir.

Son olarak markalaşma, uzun bir süreç istemektedir fakat bütün faaliyetler ve marka iletişiminin bütün bir şekilde kullanılması ile birlikte bu süreç, yavaş yavaş kısalmaktadır.