Web Tasarım

Web Tasarımı Nedir ?

Herhangi bir firma, kişi ya da hizmete yönelik olarak hazırlanacak olan internet sitesinin oluşturulma aşamasına web tasarım ismi verilmektedir. Bu aşamanın tamamlanması sonucunda, kullanıcılar web sitesine erişebilmektedir. Web tasarımcısının hedefi, kullanıcıların site içerisinde gezinirken etkili bir deneyim yaşamalarını sağlamak ve mümkün olduğu kadar fazla kullanıcıya hitap edebilmektir.

Bu hedefe yönelik olarak, web tasarımı yapılırken çeşitli komponentler dikkate alınmaktadır. Etkili bir web projesinin kullanıcı dostu olması, kolay yapılandırılabilir olması ve tüm cihazlar için uyumlu olması gerekir.

13 Brave Web Design
13 Brave Web Design 1

Web Yazılımı Yaparken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Kullanıcıya göre tasarım ve yazılım stratejisi geliştirmek bir web projesi için çok önemlidir. Bunun için 13Brave olarak destek verdiğimiz iş ortaklarımıza süreci şeffaf bir şekilde anlatıyoruz.

Sonrasında gerekli komponentler, ihtiyaçlar doğrultusunda tam anlamıyla profesyonel bir web projesi oluşturulması amacıyla bir araya getiriliyor.

Akış: Web tasarımı veya web yazılımı planlanırken projenin detaylı bir akış şemasının çıkarılmasını önemsiyoruz. Site içeriğinin ne hakkında olduğunun, kullanıcılar tarafından ilk bir kaç saniyede anlaşılması önem arz etmektedir. Sonrasında da sitenizde belirtmek istediğiniz ve farkınızı öne çıkaracak olan ayrıntıları dikkat çekici bir şekilde, kullanıcıyı yormadan göz önüne çıkarmak gereklidir. Daha sonra bu bilgilerin linkler, başlıklar ve grafikler halinde kullanıcıya sunmak önemlidir.

Renkler: Tasarımcı tarafından oluşturulan renkler, sitenin içeriklerine ve yılın trendlerine göre farklılıklar gösterebilir. Renklere karar verilirken, renklerin psikolojik olarak neleri yansıttığına iyi karar vermek gerekmektedir.
13 Brave WordPress 1
13 Brave Web Design 3
Grafik Unsurları: Bazen bir resim ya da video kelimelerin anlatabileceğini çok daha hızlı bir şekilde anlatabilmesinin yanı sıra görselliğe de katkıda bulunmaktadır. Böylece kullanıcı daha hızlı bir şekilde cezbedilebilir ve mevcut içeriğe yönlendirilebilir.

İçerik: İçeriğin daha çok SEO için önemli olup, tasarımda yerinin çok büyük olmadığını düşünenler olabilir ancak kaliteli düzenle yazılmış bir içerik tasarımla uyum göstermektedir. Ana başlıktan sonra yer alacak kısa, açıklayıcı bir metin ve alt başlık altında yazılan kısa paragraflar ya da maddeler halinde yazılmış bir içerik kullanıcıların okumasını kolaylaştıracak ve genel olarak farklı tasarımlara olanak sağlayacaktır.

Etkili Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Responsive Tasarım: Bir web sayfasının tasarımında en önemli unsur, responsive yani mobil uyumlu olmasıdır. İnternet aramalarının çoğu mobil cihazlardan yapılır, bu nedenle web sayfasının, içeriğini görüntülendiği cihazın formatına uyarlaması önemlidir. Bu, kullanıcıya iyi bir deneyim sağlayacaktır.

Web Mimarisi: Web sitenin yapısal bütünlüğünü ifade eden bir kavramdır. Örneğin, müşteriler fiziksel bir mağazaya girdiklerinde, tüm ürünleri bir karmaşa içinde görmekten hoşlanmazlar. Aynı şey İnternette için de geçerlidir. Kullanıcılar bir web sitesine giriş yaptıklarında, sayfanın mantıksal bir mimariye sahip olması gerekir. Tasarım ajansının, etkili web tasarımını belirlerken hem kullanıcıları hem de arama motorlarını dikkate alması gerekir.
13 Brave WordPress
13 Brave Web Design 2
SEO: Web tasarımında SEO önemli bir rol oynar. Organik arama motoru optimizasyonudur ve bir web sitesinin arama sonuçlarında ilk sıralarda görünmesini sağlar. Google tarafından SEO uyumlu inşa edilen web siteleri her zaman daha üstlerde çıkmaktadır.

Sayfa Yüklenme Hızı: Günümüzde etkili web tasarımı için yükleme hızı en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca Google, yüklenme hızı çok yüksek olan siteleri cezalandırmaktadır. Kullanıcılara gelince, giderek daha fazla insanın, cep telefonlarından internete girdiğini göz önünde aldığımızda, web sitesinin yüklenmesi süresinin 3 saniyeden fazla olmaması önem taşımaktadır.
S.S.S

Web Tasarım Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

13 Brave ile Web Tasarım çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Web Tasarım sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

Web sitesi yapımı için projenin türüne göre farklı web yazılım ve kodlama dilleri kullanılır. En popüler yazılım ve kodlama dilleri ise şu şekildedir:

HTML5: Web sayfalarını inşa etmek için büyük esneklik sağlayan gelişmiş bir dildir. HTML5 ile her tür cihaz için responsive ve fonksiyonel projeler gerçekleştirebilmektedir.

CSS3 : Web sitelerinin görsel tasarımı için kullanılan bir biçimlendirme dilidir. Sayfada bulunan nesneler HTML kullanılarak yerleştirilir. Ancak bu nesnelerin nasıl göründüğünden CSS sorumludur. Boyutları, rengi, arka plan görüntüsü, şeffaflık derecesi, diğer öğelere göre konumu, fareyle üzerine gelme davranışı, basıldığında düğmelerin görsel değişimi vb.

JavaScript: JavaScript (kısaca "JS"), bir HTML belgesine uygulanan ve web sitelerinde dinamik etkileşim sağlayabilen tam teşekküllü bir dinamik programlama dilidir.

Bootstrap: Web geliştirme dünyasında en popüler ve yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir uygulamadır. Bootstrap, web sayfalarının düzenini büyük ölçüde kolaylaştırır, Temiz ve tamamen duyarlı bir arayüz oluşturmayı sağlar. Sıfırdan, kolay bir şekilde bir web sitesi tasarlamak için kullanılır.

Adobe Photoshop: Şüphesiz en iyi grafik tasarım programlarından biridir ve herhangi bir tasarımcı için gerekli bir araçtır. Adobe Photoshop ile fotoğraflar, çizimler ve 3D görüntüler oluşturabilir, düzenleyebilir ve geliştirebiliriz.

Web sayfası tasarımı ve mobil uygulama tasarımı için de kullanılır.

Adobe illustrator: Resimler ve illüstrasyonlarla vektör çalışması için en çok kullanılan araçtır. Adobe illustrator; logo, banner, afiş, grafik ve kurumsal kimlik çalışmaları gibi web tasarımınını oluşturan parçalar için ideal çözümler sunmaktadır.
Kişisel blog ve ticari amaçlı olmayan web siteleri için şirket açmak gerekli değildir. Ancak internet üzerinden satış yaparak para kazanmak istiyorsanız mutlaka vergi levhası olan bir şahıs firması ya da limited şirket açmalısınız. Fatura kesimi, vergi ödeme işlemleri gibi resmi işlemler için bu gereklidir. Kurumsal web sitesi hizmeti sağladığımız markalar zaten halihazırda vergi mükellefi işletmeler olduğu için, doğrudan web siteleri üzerinden ürün ve hizmetlerini pazarlama imkanına sahiptirler.
SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. SSL, bir web sunucusu ve bir web tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolüdür. İşletmeler ve kuruluşlar, çevrimiçi işlemleri korumak ve müşteri bilgilerini gizli ve güvenli tutmak için web sitelerine SSL sertifikaları eklemelidir.

SSL sertifikası, İnternet bağlantılarını güvende tutar ve suçluların iki sistem arasında aktarılan bilgileri okumasını veya değiştirmesini engeller. Adres çubuğunda URL'nin yanında bir kilit simgesi görmeniz, ziyaret ettiğiniz web sitesini koruyan bir SSL sertifikası olduğu anlamına gelir.
Sıfırdan domain alımı yapılırken alan adının kısa ve akılda kalıcı olması, markasının daha önceden alınmamış olması önemlidir. Domain kayıt firmasının güvenilir bir şirket olmasına dikkat etmek gerekir.

Web Hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında, projeye uygun bir hosting seçimi gelmektedir. Sağlam ve güvenli sunucu hizmeti sağlayan firmalar tercih edilmelidir. Web hosting fiyatları çok ucuz olan yerlerden uzak durmalıdır. Müşteri desteği konusunda başarılı, sorunlara hızlı çözüm üretebilen, sağlam referansları olan web barındırma şirketleri ile çalışmalıdır.
Daha önceden web sitesi yaptırmış ve web sitenizin performansından memnun değilseniz, sitenizin yeniden tasarlanması ya da bakıma alınarak restore edilmesini önermekteyiz. Hızlı değişen web tasarım trendleri, kullanıcı beğenisi, Google sıralama faktörleri, güvenlik açıkları bunu zorunlu kılmaktadır. Başarıya ulaşmak için değişime ve yeniliğe açık olmalıdır. Web sitenizin tekrar elden geçirilip daha modern ve etkili bir konuma getirilmesi için bize ulaşın!
İnternet üzerinden satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin, kendi e-ticaret sitelerine sahip olması önemlidir. Tüketicilerle doğrudan ilişki kurmanız, markanızın tanınması, müşteri sadakati, satış hacminizin maksimum seviyeye taşınması için bu gereklidir. Ancak doğru planlanmamış bir e-ticaret projesi, günümüzün zorlu rekabet koşullarında başarıya ulaşması zor olmaktadır. Peki nasıl bir yol haritası izlenmelidir?

1. E-ticaret sitesinin hitap ettiği sektör ve hedef kitleye göre bir tasarım anlayışına gidilmelidir.
2. Mobilden alışveriş yapan geniş bir kullanıcı kitlesi olduğu için, web sitesinin tüm cihazlara uyumlu olması gerekir.
3. Markanızın kimliğini yansıtan, müşteriye güven veren, kullanışlı bir web sitesi olmalıdır.
4. E-ticaret sitesinde yer alan ürün görsellerinin profesyonel olarak hazırlanması gerekir.
5. Ürün ve hizmet sayfalarında, açıklayıcı bilgiler yer almalı ve müşterilerin aklındaki sorulara cevap veren bilgiler yer almalıdır.
6. Hızlı açılan bir e-ticaret sitesi, hem müşteri kaybını önler, hem de Google arama sonuçlarında daha üstlerde yer almanızı kolaylaştırır.
image
İLETİŞİME GEÇİN

Muhteşem Markanızı Büyütmeye Başlayalım

Hemen bizimle iletişime geçin. Ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır. Ofisimizde de her zaman kapımız açık 🙂

İletişime Geç