App Store Optimization (ASO) Nedir?

App Store Optimization (ASO) Nedir?

İçerik

Günümüzde mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte mobil uygulamalar da artmıştır. Özellikle App Store üzerinde oyunlar da dahil 2.5 Milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Durum böyle olunca da büyük bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bu rekabet ortamında kendini göstermek ve rakiplerin arasından sıyrılmak hiç kolay olmadığı için App Store optimizasyonu gibi kavramlar ortaya çıkmış ve uygulama tasarımcıları, uygulamalarını tanıtmanın daha etkili yolunu bulmuştur.

App Store Optimization (ASO) Nedir?

App Store Optimizasyonu ile SEO

App Store optimizasyonu, SEO kavramına benzerliği ile dikkat çekiyor. Kullanıcılar, bir uygulama geliştirdikten sonra uygulamayı App Store üzerinde yayımlayabiliyor. Tabii bu durumda da karşısına binlerce rakip almış oluyor. Bu noktada da devreye ASO giriyor. App Store Optimization, uygulamaların App store üzerinde daha üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaları kapsıyor. Bu çalışmalar kapsamında anahtar kelime belirleme, yaratıcı içerik oluşturma ve hedef kitle analizi yer alıyor. ASO çalışmalarından tam verim alınabilmesi için bu tarz işlemlerin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bunların dışında App Store optimizasyonunu SEO’nun uygulama versiyonu olarak da tanımlamak mümkündür. Bunun nedeni ise tıpkı SEO çalışmalarında olduğu gibi ASO çalışmalarında da çeşitli anahtar kelime çalışmaları yapılmasıdır. SEO çalışmalarının temelini oluşturan anahtar kelimeler ile uygulamalar, App Store üzerinde daha üst sıralarda yer alıyor ve böylelikle daha çok indirme kazanıyor.

App Store Optimizasyonu Neden Önemlidir?

App Store Optimizasyonu hem kullanıcılar hem de uygulama sahipleri açısından büyük önem teşkil etmektedir. Her şeyden önce kullanıcılar, yüklemek istedikleri uygulamaları anahtar kelimeler ile aratmakta ve bulmaktadır. Öyle ki App Store üzerinde anahtar kelime ile uygulama aratma oranı %60’ın üzerindedir.

App Store üzerinde yer alan uygulamaların geleceğinde ASO’nun büyük payı vardır. Doğru analitik veriler ve ASO çalışmaları ile uygulamaların yüklenme sayıları arttırılabilir. Bunların dışında piyasaya sürülen uygulamaların uzun ömürlü olması, daha geniş kitlelere ulaşması ve beğenilmesi için yeniliğe ve optimizasyona ihtiyacı vardır. Bu noktada App Store optimizasyon çalışmaları, yükleme sayısına direkt etki ederken yükleme sayıları da dönüşüm oranını etkilemektedir.

Günümüz şartlarında mobil uygulamalar için ASO çalışmaları şart olmuştur. ASO çalışmaları olmadan uygulamanınız 2,5 milyon uygulama arasında fark edilmesi neredeyse imkansıza yakındır. Sizler de App Store Optimizasyon stratejileri ile uygulamanızın App Store’da fark edilmesini ve üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

App Store Optimizasyon Çalışmaları Nelerdir?

App Store gibi uygulama mağazalarında yapılan strateji çalışmaları, doğru bir şekilde uygulandığı zaman büyük bir etki yaratmaktadır. İyi bir optimizasyon çalışması için ASO nasıl yapılır sorusuna cevap bulmak gerekir. Her şeyden önce ASO çalışmalarının temelini anahtar kelimeler oluşturur. Bu nedenle ASO çalışması, anahtar kelime listelemesiyle başlar.

Anahtar kelimeyi belirledikten sonra ise hedef kitle analizi yapmalısınız. Uygulamanızın hedef kitlesinde kimler yer alıyor ve bu uygulama onların istek ve ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Bu sorulara yanıt bularak ASO çalışmalarını devam ettirebilirsiniz.

Son olarak uygulamanız ile ilgili iyi bir içerik oluşturmanız ve anahtar kelimelere de bu içeriklerde yer vermeniz gerekmektedir. Buna ek olarak uygulamanız App Store üzerinde yer aldığı vakit açıklama alanlarını da iyi bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

App Store, kullanıcıların ilk bakışta uygulama açıklamasının yalnızca ilk 5 satırını görüntülemesine izin vermektedir. Yani bu noktada App Store optimizasyon çalışmaları yaparken daha ilgi çekici olmaya dikkat etmelisiniz. Yazdığınız açıklama, kullanıcıyı direkt olarak uygulamayı indirmeye ikna etmeye yönelik olmalıdır. Kısacası App Store optimizasyon süreci boyunca yaratıcı ve ilgi çekici olmaya ekstra dikkat etmelisiniz.