Dijital Medya Planlama ve Satın Alma

İnternet kullanımları ile birlikte hayatlara dahil olan pek çok kolaylıktan bir diğeri de dijital ortam aracılığıyla markalaşma kolaylıklarının kazanılmasıdır. Ancak doğru adımlarla yönetilmesi gerekli olan dijital medya, kalıcılık hedeflerinde şirketlere önemli oranda kazanç sağlayacaktır.

Geleneksel medya dışında kalan dijital platformlardaki medya, oluşturulan bir ticaret sitesinin tüm detaylarıyla planlanıp en kısa sürede milyonlarca kitleye seslenebilmesi konusunda da önemli bir sağlayıcıdır. Bu kapsamda; ürün ya da hizmetlerini dijital platformlarda tanıtmak isteyen kişi ya da şirketler, alanında uzman bir profesyonel desteği ile yola çıkmalıdır.

13 Brave Marketing
13 Brave People Work

Dijital Medya Planlama Neleri Kapsar?

Reklam ve halkla ilişkiler gibi iletişim çalışmalarının hedeflenen gruplara ulaşması amacıyla tüm detaylarıyla planlanıp en kısa sürede milyonlarca kitleye seslenebilen ve marka bağlılığını arttıran çalışmalara dijital medya planlama denir. Dijital mecraları kullanarak yüksek oranda erişim, yeterli frekans, optimizasyon ve raporlama çalışmalarının bütünü kapsar.

Markanızın strateji ve planlamasını dikkatli ve özenli bir yaklaşımla organize eden medya planlamalar, en doğru müşteri yaklaşımlarını oluşturmakla birlikte markasını dijital platformlara taşımak isteyen herkesin yararlanabileceği dijital medya planlama ve satın alma kolaylıkları, markanızın ihtiyacı olan stratejileri doğru kullanma ve ortaya çıkarma avantajları da taşır.

Markalaşma ve Öne Geçme Sağlayıcısı

Dijital platformlarda milyonlarca şirket ve marka arasından sıyrılıp hedef müşteri kitleniz karşısında yer edinebilmeniz, geleneksel yöntemlerle oldukça karmaşık görülebilir. Ayrıca doğru zamanda, doğru planlama ve stratejik yaklaşımlarla yapılmayan dijital medya yaklaşımları, uzun dönemde zarara uğramanıza da sebebiyet verebilir.

Oluşabilecek zararların önüne geçebilmenin ve akılda kalıcılık sağlayarak rakipler arasında fark yaratabilmenin en kısa adımı olan dijital planlama desteği alarak en doğru yaklaşımlarla markalaşabilmek son derece mümkündür.

13 Brave Teamwork
13 Brave Web

Geniş kapsamda organizasyon stratejileri, satın alma ve raporlama adımları ile dijital medya planlama; kişilerin tek başlarına dijital mecralarda satış yapıp ürünlerini sınırlı sayıdaki kitleye yöneltmeleri yerine dijital planlama alt yapısından yararlanarak çok daha kısa sürede milyonlarca kitleye erişebilmelerini sağlamaktadır.  

Bu bağlamda başarılı bir medya planlama, belirlenen hedeflere göre yapılan uygun satın alma ve kampanyayı yürütecek reklam ajansının dijital medya konusundaki tecrübesiyle doğru orantılıdır.   

Dijital Medya Desteği Avantajları

  • Reklam ve tanıtımlar için en doğru yaklaşımların belirlenmesi konusunda önemli bir sağlayıcı olan dijital planlamalar, uygun stratejik iyileştirmelerin yapılarak daha geniş kitlelere erişim kolaylığı sağlar.
  • Aynı zamanda; doğru bir strateji oluşturarak başlatılan planlama adımı ile, zaman kontrolü sağlayarak, yani en doğru zamanda ürünün sunulması şartları gözetilerek reklam faaliyetleri gerçekleştirilmiş olur.
  • Tüm bunların belirli bir plan ve strateji kapsamında yapılmasına ön ayak olan planlama danışmanlığı, zaman ve maliyet kayıplarının da en aza inmesinde destek sağlamış olur. En doğru stratejik yaklaşımlar için, planlama uzmanı desteği gerekmektedir.
13 Brave Teamwork 1
S.S.S

Dijital Medya Planlama ve Satın Alma Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

13 Brave ile Dijital Medya Planlama ve Satın Alma
çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Reklam sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

Mecralar hitap ettikleri kitleye ve kendi içlerindeki anlaşmalı yayıncılarının kitlelerine göre farklılık gösterir. Mecra seçimi yaparken, markanın talebi, hedefi, kitlesi, bütçesi ve kampanya dönemi tek tek ele alınarak değerlendirilmeli ve uygun mecralar belirlenmelidir.
13 Brave reklam bütçesi olarak belirlenen her kuruşun nereye gideceği önceden açık bir şekilde belirlenir ve sizin onayınıza sunulur. Onayınızla start verilir ve gerçekleşen bütçeler günlük olarak raporlanır. Bu doğrultuda başta belirlenen koşulların dışına çıkılmamış, sadık kalınmış olunur.
KPI’ı, (Key Performance Indicator – Anahtar Performans Göstergesi) ulaşılması istenilen hedef olarak düşünebiliriz. Her sektör, hatta her özellikteki ürün için ayrı ayrı KPI’lar tanımlanmalıdır. Çünkü her sektörün ve her kampanyanın kendine göre dinamikleri, buna bağlı olarak da değişen hedefleri vardır.
Büyük veri; toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri, bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimine denir. Büyük veri, doğru analiz metotları ile yorumlandığında markaların stratejik kararlarını doğru şekilde almalarına, risklerini daha iyi yönetmelerine ve yenilik yapabilmelerini sağlar.
Online kullanıcıların internet ortamında bıraktığı her türlü parmak izi datayı oluşturur. Bu dataları analiz ederek ve anlamlandırarak yeni eğilimleri ortaya çıkarma imkanı, markaların dijital reklamcılıkta rekabet avantajı elde etmelerini sağlar. Dataların toplanması, analiz edilmesi ve marka için anlamlı bir bütün oluşturulup kampanyalara entegre edilmesi, markalar için maliyet ve zaman tasarrufu sağlar. Bu sayede doğru kişiye en kısa sürede en az maliyet ile ulaşılmış olur.
Data Management Platform: kullanıcı hareketlerini çerezler aracılığı ile etiketleyerek kategoriler oluşturan, daha sonra elde ettiği dataları DSP’lere sunarak başarılı bir hedef kitle çalışması gerçekleştirilmesini sağlayan programatik ağdır.
Demand Side Platform: Reklamın görüntüleneceği alanın satın alma işlemini kolaylaştıran bir yöntemdir. Uygulama reklam veren firmaların en uygun dijital verileri toplamasına ve eş zamanlı şekilde açık artırmaya gitmesine yardımcı olmaktadır.
Supply Side Platform: DSP ile eşdeğer olmakla beraber yayıncı etrafında yer alan reklam yönetimlerinin daha iyi olmasını sağlar. En kısa tanımıyla; display, video, native veya mobil envanteri bulunan yayıncıların, envanterindeki reklam alanlarının yazılım aracılığı ile reklam verenler tarafından satın alınmasını sağlayan platformlardır.
image
İLETİŞİME GEÇİN

Muhteşem Markanızı Büyütmeye Başlayalım

Hemen bizimle iletişime geçin. Ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır. Ofisimizde de her zaman kapımız açık 🙂

İletişime Geç