GDN ve Programatik Arasındaki Fark Nedir?

İçerik

GDN ve programatik, dijital reklamcılık sektörünün en gözde kavramlarındandır. Sektörün satın alım temellerini oluşturan bu iki kavram, açık arttırma prensibi ile çalışmaktadır. Sektördeki açık arttırma ise aynı anda birçok reklamcının bir reklam alanına teklif vermesi olarak nitelendirilebilir. GDN ve Programatik, her ne kadar birbirlerinden farklı olsa da aslında görevleri bir nevi aynıdır.

GDN Nedir?

GDN ya da Google Display Network, aslında adından da tahmin edilebildiği üzere Google’ın ürünüdür ve Google Ads panelinin içinde yer alır. Google Ads ise en çok kullanılan reklamcılık hizmetlerinden bir tanesidir. Normal internet reklamlarına oranla çok daha zengin olan GDN reklamları, bu özelliği sayesinde kullanıcıların dikkatini daha iyi çekmektedir. Kullanıcının karşısına oyun oynarken ya da video izlerken çıkan GDN, oldukça zengin görsel içeriği ve temaya sahiptir. Bu özelliği de kendisini diğer reklam türlerinden ayırıyor ve Google Ads panelinin en çok tercih edilen reklam modellerinden biri yapıyor.

Firmaya sunduğu hizmetler hakkında daha kapsamlı bilgi verilebilmesini sağlayan GDN reklamları, yeniden hedefleme özelliği ile çok daha iyi bir şekilde performans sağlamaktadır. Aynı ya da benzer reklamı kullanıcıya bir kere gösteren GDN, müşteri o reklama bir kez tıklamış ise tekrar reklamı gösterime sokmaktadır. GDN, bu tarz özelliklere sahip olduğu için Google Ads panelinin dönüş oranı en yüksek reklam türleri arasında yer almaktadır. Yani GDN sayesinde potansiyel müşteriye daha çabuk ulaşırsınız.

Programatik Nedir?

Programatik reklam, en çok kullanılan reklam verme modeli olarak bilinmektedir. Son zamanların en gelişmiş reklam verme modellerinden biri olarak kabul edilen programatik, internet sitelerinde yer alan reklamların çok büyük oranını kapsamaktadır. Bunların üstüne programatik reklamcılıkta süreç, diğer reklam verme modellerine oranla çok daha basit ve verimli gerçekleşir. Buna göre programatik reklamlar sayesinde web siteleri, mobil cihaz, video ve sosyal medya gibi ortamlardan dijital reklam satın almak için önceden belirlenen açık arttırmalara katılmanız yeterli olacaktır.

Bunların dışında programatik reklamcılık modeli sayesinde işyerinizin en çok ihtiyaç duyduğu reklam modeli hakkında da kolaylıkla bir fikir edinebilirsiniz. Programatik reklamda iş akışı, otomasyon bir şekilde yapay zeka destekli ilerler. Böylelikle firmalar, kendilerine en uygun reklam modelini seçerek daha iyi bir verim alır.

GDN ve Programatik Arasındaki Farklar

Bu iki reklamcılık modeli, son zamanların en gözde modelleri arasında yer alır ve birbiri ile rekabet içerisindedir. Programatik reklamcılık, her ne kadar ülkemiz reklamlarının büyük bir çoğunluğuna sahip olsa da GDN reklam modelinin de hafife kalır bir yanı yoktur. GDN, Google AdSense’e kayıtlı olan bir reklam modelidir. Günümüz reklam verenlerinin yaklaşık %90’ı AdSense’e kayıtlı ve bu durum da GDN reklamları oldukça güçlü bir hale getiriyor. GDN ve Programatik arasındaki farklar bunlarla bitmiyor…

Bunlar dışında programatik reklamın GDN reklam modeline oranla bir tık daha teknolojik olduğunu söylemek mümkün. Programatik reklam, yapay zeka destekli bir işleyişe sahip olduğu için reklam verenlere her açıdan daha fazla imkan sunmaktadır.

Bu iki reklam modelinin en temel ortak yanı ise, iki model içerisinde de açık arttırma ile işlem yapılmasıdır. İki modelde de saniye bile olmadan açık arttırma süreci sonuç bulabilir.

İki model arasındaki en temel ve önemli fark ise reklam alanları hakkındadır. Programatik model içerisinde herhangi bir açık arttırma süreci olmadan beğendiğiniz reklam alanını kullanabilirsiniz. GDN reklamcılık modelinde bu tarz bir işlem henüz yoktur.