TV Reklamları

TV Reklamları Nedir ?

Erişim bakımından, televizyon reklamları yüksek erişimleri ile dikkat çeker. Milyonlarca insana aynı anda ulaşan, markanızın prestijinin en hızlı yükseleceği mecralardan biri televizyondur. Göze ve kulağa aynı anda hitap eden televizyon, müşterilerinizi ikna etme sürecinizi oldukça kısaltır. Prestij açısından markanızı birçok mecraya göre çok daha kısa sürede yukarı taşıyan televizyonlar, reklamlar aracılığıyla markaya olan güveni arttırır. Televizyona reklam vermenin ayrıca yüksek erişim sağlamak, hızlı frekans edinmek, dönüşleri ölçmek, duygulara hitap etmek gibi artıları vardır.

13 Brave Television
13 Brave Content Marketing 4

Televizyon Reklam Türleri

Spot Reklam: Reklam kuşağı içinde yayınlanan minimum 5 saniyelik tanıtıcı reklam filmidir.
Alt Bant Reklam: Yayınlanan televizyon programı içinde yer alan, ekranın yaklaşık 1/5’ini kaplayan ve 8 ile 10 saniyelik hareketli reklam modelidir. Performansı program performansına eşit olduğundan erişimi yüksektir.
Advertorial (Tanıtıcı) Reklam: Seçilen programın içinde, program sunucusu veya markanın görevlendirdiği hostes tarafından gerçekleştirilen 60/90 saniyelik detaylı ürün tanıtımıdır. Özellikle lansman kampanyalarında tercih edilir. Piyasaya yeni sürülen ürünü detaylı ve uygulamalı olarak tanıtma avantajı sağlar.
Ürün Yerleştirme: Ürün veya hizmetin, seçilen televizyon prodüksiyonuna entegre edilmesidir. Hedef kitlenin marka ile daha güçlü bir bağlantı kurmasını sağlar, marka sadakatini pekiştirir. Genellikle televizyon dizilerinde uygulanır.
Senaryo Entegrasyonu: Senaryo entegrasyonunda ise ürün/hizmet için senaryoya -akışı bozmayacak şekilde- özel bölümler eklenir. Oyuncular senaryo gereği hem üründen bahseder hem de ürünü kullanırlar.
Program Sponsorluğu: Program sahiplenme de denilebilir. Dış ses, seçilen programın önünde, sonunda ve kuşak aralarında 5’er saniye «sunar/devam edecek/devam ediyor/sundu» der. Markalaşmayı sağlayan bir reklam türüdür.
Time Code’lu Reklam: Seçilen tüm kanallarda “aynı anda” gösterilen reklam uygulamasıdır. Zapping yapılsa bile reklamdan kaçılamaz. Maliyeti yüksek ancak erişimi yüksektir.
13 Brave Television 2
S.S.S

TV Reklamları Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

13 Brave ile TV reklamları çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Reklam sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

Televizyonda yayınlanacak reklamın içeriğini hatasız olarak hazırlamak, doğru zamanda, doğru televizyon kanalına reklam vermek kadar önem taşır. Verilmek istenen mesajı etkili bir şekilde hazırlamak için çözüm ortağınız olacak ajansınızı doğru seçmeniz son derece önemlidir.
Televizyon kanallarına verilecek reklamın fiyatını belirleyen birden fazla unsur mevcuttur. Bunları kabaca saymak gerekirse; bunları reklam veren firmanın sektörü, reklam vermek istediğiniz programın yayın saati, televizyon kanalının reytingi, reklamın yayın frekansı ve kadar süre devam edeceği olarak sıralamak mümkündür. 13 Brave olarak müşterilerimizin televizyona reklam vermesini en uygun koşullarda sağlamakta ve total satın alma hacminin kazandırdığı fırsatları değerlendirerek fiyat avantajı yaratmaktayız.
Haber kanalları tematik kanallardan olup, yayınlarını haber ağırlıklı sürdüren kanallardır. Haber kanallarının başlıcalarını Cnn Türk, TGRT Haber, Kanal 24, A haber, Trt Haber, Ülke Tv, Ntv, Haber Türk, Bugün Tv olarak sıralamak mümkündür. Yapılan gözlemlerde, firmaların, hedef kitlesinde çoğunlukla erkek bireylerin olduğu haber kanallarından etkili dönüşler aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Haber kanallarının reklam fiyatlarını etkileyen faktörler içerisinde, reklamın yayın frekansı, reklam veren markanın hitap ettiği sektör, reklam verilmek istenen programın yayın saati ve reklamın süresi gibi faktörler yer almaktadır.
OPT: Açılımı Off Prime Time'dır. İzlemenin daha düşük olduğu gündüz kuşağını ifade eder. Televizyon reklamları için fiyatların nispeten daha uygun olduğu saat dilimleridir.
PT: Açılımı Prime Time'dır. Genel olarak kanalların en çok izlendiği saatler olup, gündüz kuşağına göre daha yüksek rakamlardan fiyatlandırılır.
Müzik, haber, spor, belgesel gibi yalnızca belli bir konu üzerinde yayın yapan kanallar, tematik kanallar olarak adlandırılır. Örnek vermek gerekirse, CNN Türk, TGRT Haber, NTV, Haber Türk, TRT Haber, A Haber gibi haber ağırlıklı yayınlar yapan kanallar haber temalı kanallar sınıfına girmektedir. Number One Tv, Kral Tv ve Power Türk gibi kanallar müzik temalı yayın yapan kanallara örnektir. Spor temalı yayın yapan tematik kanallara ise A Spor, BeIN Sports'u örnek verebiliriz. Spesifik bir hedef kitlesi olan markalar için tematik yayın yapan kanallarda yayınlanan reklamlar daha etkili bir geri dönüş vermektedir.
image
İLETİŞİME GEÇİN

Muhteşem Markanızı Büyütmeye Başlayalım

Hemen bizimle iletişime geçin. Ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır. Ofisimizde de her zaman kapımız açık 🙂

İletişime Geç