Dijital Ayak İzi Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital Ayak İzi Nedir? Neden Önemlidir?

İçerik

Bilindiği gibi teknoloji geliştikçe getirdiği avantajlar çoğalır. Tabii avantajların çoğalması ile ortaya bazı dezavantajlar da çıkar. Bunlardan biri de güvenlik açıklarıdır. Her ne kadar gündelik birçok işlem, artık yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlansa da bununla birlikte dijital ayak izi kavramı ortaya çıkmıştır. Dijital ayak izi, gündelik basit dijital işlemlerden sonra belirebilir.

Dijital Ayak İzi Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi, mobil cihazlarda ya da bilgisayarlarda kişisel bilgilerin girilmesi ile yapılan işlemlerdir. Örneğin, akıllı telefonunuz üzerinden yaptığınız bankacılık işlemi sonrası arkanızda dijital ayak izinizi bırakmanız mümkündür. Yani dijital ayak izi, işlem yaptığınız sırada kullandığınız özel verilerinizin sonrasında ulaşılabilir durumda olmasıdır. Sosyal medya uygulamaları, E-ticaret sitelerinde kullanılan kart bilgileri, uygulama indirme işlemi sırasında verilen izinler ve hatta Google aramaları bile dijital ayak izinizin oluşmasına neden olur.

Dijital Ayak İzi Neden Önemlidir?

Kişisel bilgilerinize, özel verilerinize ve özellikle kart bilgilerinize ulaşmak isteyen birçok kötü niyetli kullanıcı ve 3.parti uygulamalar vardır. Bu sebeple bilgilerinizin güvende kalması adına dijital ayak izi büyük önem arz eder. E- posta kutunuzu düzenli olarak temizlemeniz, güvenilir olup olmadığı belirsiz uygulamalardan uzak durmanız ve bankacılık işlemlerini bankanızın verdiği talimatlara göre yapmanız, dijital ayak izinizin daha az fark edilir olmasını sağlar. Öyle ki farklı platformlar üzerinden video izlerken çözünürlüğü düşük tutmanız bile işe yarayacaktır.

Dijital Ayak İzi Ne Tarz Amaçlarla Kullanılır?

Her şeyden önce dijital ayak izinize ulaşan kötü niyetli kullanıcı ve uygulamalar, edindikleri bilgileri aklınıza gelebilecek her türlü amaç için kullanmak istiyor olabilir. Adınıza sahte hesap açılması, kart bilgilerinizin çalınması gibi daha birçok kötü durum başınıza gelebilir. Dijital ayak izinde yer alan bilgiler daha az dikkat ve ilgi çekici oranda tuttuğunuz sürece başınıza kötü bir durum gelme olasılığı düşük olacaktır.

Dijital Ayak İzi Ne Kadar Zararlı?

İnternette yaptığınız en masum sörf bile belli başlı olumsuz durumların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle dijital ayak izi ile ilgili önlem almak gerekmektedir. Her ne kadar bu dijital iz, normal şartlarda çok da zararlı olmasa da kötü niyetli kullanıcıların eline geçtiği zaman durum biraz daha değişiyor. Dijital ayak izinizde çok önemli bilgileriniz yer alıyor olabilir. Böyle bir durum da dijital ayak izini oldukça tehlikeli yapar. Eğer E-ticaret sitelerinde, web sitelerinde, sosyal medya uygulamalarında ve bankacılık işlemlerinde dikkatli olursanız dijital ayak izinizde çok önemli bilgiler birikmeyecek ve size ya da başkasına herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

Dijital Ayak İzini Silmek Mümkün mü?

İnternet teknolojilerinin bu denli geliştiği bir dönemde dijital ayak izini silmek pekmümkün değildir, tıpkı hiç dijital ayak izi bırakmamak gibi. Açmış olduğunuz sosyal medya hesapları ve ziyaret ettiğiniz web siteleri bile dijital ayak izi bırakmanıza neden olur. Bu sebeple dijital ayak izini silmek şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Tabii durum böyle de olsa dijital ayak izinizi silmek yerine internette gezinirken kişisel ve önemli bilgilerinizi zorunda kalmadıkça paylaşmamayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle dijital ayak iziniz silinmese bile çok fazla önemli veriye sahip olmayacak ve bu durumda da başınıza kötü bir şey gelme ihtimali azalacaktır. Son olarak birden fazla sosyal medya hesabı kullanmak ve bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmek, kişisel verilerinizi tehlikeye atar ve dijital ayak izinizde önemli bilgilerin depolanmasına neden olur. Bu sebeple interneti güvenli kullanmaya çalışmanızda fayda var.