Google Benim İşletmem (My Business) Nedir?

Google Benim İşletmem (My Business) Nedir?

İçerik

Google Benim İşletmem, işletmelerin Google arama ve haritalarında görünümünün kontrol edilmesini sağlayan özel bir araçtır. My Business olarak da bilinen bu araç sayesinde işletme sahipleri, potansiyel müşterilere çok daha kolay bir şekilde ulaşmayı başarıyor. İşletme sahipleri, Google benim işletmem üzerinden işletme adını, konumunu ve çalışma saatlerini belirleyebilir.

Google Benim İşletmem (My Business) Nedir?

Google My Business Hesabının Avantajları Nelerdir?

Google My Business uygulamasının en önemli ve büyük avantajı ise Google yorumlarıdır. Google yorumları, müşterilerin işletmeye yapılan ziyaretlerden ne derece memnun kaldığını gösterir. Bu sayede de işletme sahibi, ileriye dönük kararları daha kolay alabilir. İşletme sahipleri, My Business üzerinden müşteri yorumlarını yönetebilir ve buna ek olarak resim ekleyebilir. Bunların dışında Benim İşletmem üzerinde yine ileriye dönük aksiyonlar alabilmenizi sağlayan arama özelliği de bulunmaktadır. Google Benim İşletmem avantajları arasında yer alan aranma özelliği sayesinde işletme sahipleri, işletmenin nereden ve nasıl arandığını görebilir.

Eğer işletmeniz ile ilgili SEO çalışmalarına henüz yeni başlıyorsanız, Google Benim İşletmem aracına daha çok önem vermenizde fayda var. İnsanlar, genelde bir hizmet ya da ürün almak istediklerinde Google üzerinden kendilerine en yakın iş yerlerinin aramasını yapar çünkü artık eski zamanlardaki gibi bir hizmet almak için konumunuza uzakta kalan işletmelere gitmenize gerek yoktur. Yapılan araştırmalara göre her iki Google kullanıcısından biri, arama yaparken ilk başta ” en yakın ” ibaresine yer vermektedir. Google aramada “en yakın telefoncu” şeklinde aratılması buna örnek olabilir.

SEO çalışmaları açısından da büyük öneme sahip olan Google Benim İşletmem, size Google üzerindeki varlığınızın ne derece iyi olduğuna dair haberler de vermektedir. Bunları iyi değerlendirerek arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Ayrıca Google My Business üzerinde yer alan işletme bilgileri, tamamen doğru olmalı ve sık sık optimize edilmeli.

Tüm bunlara ek olarak eğer bir işletme sahibiyseniz ve bir Google Benim İşletmem hesabı açmak istiyorsanız, aslında takip etmeniz gereken adımlar oldukça kolay. Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir araçtır fakat bu araçtan tam olarak verim alabilmek için müşterilerle iyi bir iletişim kurmanız gerekir.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Adım 1: İlk olarak bir Google hesabı açmanız gerekmektedir. Eğer işletmeniz ile bağlantılı olmasını istediğiniz bir hesap varsa, bu hesaba giriş yapmalı ve hemen ardından business.google.com adresine gitmelisiniz. Burada ” Hemen Başlayın ” butonunu göreceksiniz.

Adım 2: İlgili butona tıkladıktan sonra karşınıza bir form gelecek. İlk başta işletmenizin tam adını ve adresini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra karşınıza ne tarz bir işletme olduğunuza yönelik seçenekler gelecek. Burada dikkat etmeniz en önemli nokta, bu seçenekleri doğru işaretlemenizdir. Eğer sıcak satış gibi kavramlar ile ilgileniyor ve müşteriler size değil de siz onlara gidiyorsanız, ” müşterilerime mal ve hizmet veriyorum ” isimli seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Bu noktadan sonra işletmenizin hizmet verdiği kategoriyi de seçmelisiniz.

Adım 3: Müşterilerin her daim size ulaşabileceği bir işletme numarası girmeli ve hemen ardından varsa web site adresinize de girmelisiniz. Bu bilgileri girdikten sonra Google Benim İşletmem onay verme işlemi yapmanız gerekecek. Bunun için de kendinize en uygun onay yöntemini seçiniz.

İşletmeniz için yaptığınız kaydı onaylatmak için mail, telefon, anlık ya da toplu onaylama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bu seçeneklerin her biri de oldukça kolay ve pratiktir. Yani onay işlemini birkaç dakika içinde halledebilir ve işletme kaydınızı tamamlayarak Google Benim İşletmem uygulamasının sunduğu avantajlardan yararlanmaya başlayabilirsiniz.