Dijital Pazarlamada Dönüşüm Oranı Nedir?

Dijital Pazarlamada Dönüşüm Oranı Nedir?

İçerik

Conversion Rate olarak da bilinen dönüşüm oranı, hemen hemen her sektörde olduğu gibi dijital pazarlama sektöründe de sık sık kullanılmaktadır. Kimi zaman ” CR ” olarak da kısaltılan bu kavram, firmanın web sitesini ziyaret eden kullanıcının bir eylem yapması sonucunu kapsamaktadır. Özellikle E-ticaret markaları, web sitelerine giren kullanıcıların bir satın alma işlemi içinde bulunmasını talep eder. İlgili markanın sitesine girerek bir satın alma işlemi gerçekleştiren kullanıcılar ise dönüşüm oranına dahil olur.

Dijital Pazarlamada Dönüşüm Oranı Nedir?

Firmanın yüksek bir dönüşüm oranı yakalaması, hemen hemen hedeflerine ulaştığını ve sektörde belli başlı başarılara imza attığını gösterir. Ayrıca yüksek dönüşüm oranı, başarılı bir dijital pazarlama stratejisiyle beraber web tasarımını da temsil eder. Bunların dışında dönüşüm oranının yeni müşteriler edinirken maliyeti düşürme stratejisi ile de doğrudan alakası vardır. Dönüşüm oranını yakından takip edip, analizini yaparak elinizdeki müşteriyi daha uzun süreler tutabilir ve bunu yaparken de düşük maliyetlerle yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Dönüşüm oranı analizi, doğru kullanıldığı zaman firmanın eline büyük bir koz verir. Firmalar, dönüşüm oranı analizi sayesinde bir hizmet veya ürünü tanıtırken en etkili yolun ne olduğunu kolayca anlayabilir. Kısacası firmalar, dönüşüm oranı kavramının çok daha üstüne gitmelidir. Bu sayede daha fazla müşteri edinme ve iş payını büyütme daha mümkün bir hale gelir.

Dönüşüm Oranı Hesaplama

Start-Up seviyesinde olan firmalar, tam olarak dönüşüm oranını hesaplayamadığı için birkaç sorunla karşılaşabilmektedir. Aslında dönüşüm oranını hesaplamak, örnekler ile anlatılınca oldukça kolay bir hal alıyor. Örnek olarak; web sitenizi 5000 kullanıcı takip ediyor ve 50 kullanıcı, satın alma gibi eylem tamamlama işlemlerinde bulunuyor. Bu durumda dönüşüm oranınız %5 olacaktır. Bu oranı dönüşüm elde ettiğiniz kişi sayısı / sitenizi ziyaret eden kullanıcı işlemini yaparak bulabilirsiniz.

Bir firmanın ileride iyi işler yapabilmesi için kısa vadede en az %1 dönüşüm oranına sahip olması beklenir. Bu oranın altında kalan firmalar ise farklı dijital pazarlama stratejileri ile dönüşüm oranını arttırmayı hedefler.

Firmalar için İdeal Dönüşüm Oranı Nedir?

Genel olarak bakıldığında özellikle dijital pazarlama firmalarının normal firmalara oranla daha yüksek dönüşüm oranı elde etmesi beklenir. Bunun dışında ideal dönüşüm oranı, şirketin faaliyet gösterdiği pazara ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Oldukça iyi ve ucuz olan bir klavyenin %1 dönüşüm oranının altında olmaması beklenir ki bu normaldir. Tabii aynı zamanda çok lüks ve pahalı bir saatin de yine aynı dönüşüm oranında olması da normaldir. Görüldüğü gibi ideal dönüşüm oranı, aslında biraz da şirketin ürün ve hizmetleri ile alakalıdır.

Bunların dışında farklı bir örnek vermek gerekirse, organik aramalar ve dijital reklamlar ile %1 dönüşüm oranının altında kalmazken e-mail pazarlama yöntemi ile dönüşüm yüzdesi anında düşebilir. Burada önemli olan bir diğer nokta da firmanın ürün ya da hizmetlerini ne şekilde pazarladığıdır.

En Verimli Dönüşüm Çeşitleri

Dönüşüm oranı kapsamında yapılan eylem tamamlama işlemlerinin başında satın alma gelir. Firmanın satış gerçekleştirmesi, onun kısa vadede en büyük hedefidir. Satış dışında ise kullanıcıya ileride satın alma yaptıracak farklı dönüşüm çeşitleri bulunur. Bu dönüşüm çeşitleri arasında üye olma, form doldurma ve sayfa görüntüleme gibi işlemler yer alır. Kullanıcı ya da müşteri, satın alım yapmasa da bu dönüşüm oranı çeşitlerini kullanarak ileride gerçekleşebilecek bir satın almaya yeşil ışık yakmıştır. Kısacası satın alma dışında görülen dönüşüm çeşitleri de aslında firma için oldukça önemlidir.