Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

İçerik

Günümüz dijital pazarlama reklamları kapsamında sosyal medya reklamları, vazgeçilmez bir araçtır. Sosyal medya reklamları denince de akla ilk olarak Facebook gelir. Facebook, çok büyük kitlelere hitap eden en eski sosyal medya uygulamalarından bir tanesidir. Eğer Facebook üzerinde reklam vermek istiyorsanız, Facebook Business Manager nasıl çalışır sorusuna yanıt bulmalısınız.

Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, en basit tanımıyla Facebook reklamlarının daha pratik yönetilmesini sağlayan özel bir platformdur. Sadece Facebook reklamları için kurulmuş olan bu platform üzerinden daha önce verdiğiniz reklamların kontrol ve analizini yapabilir, yeni reklamlar verebilir ve farklı stratejiler deneyebilirsiniz.

Bunların dışında Facebook Business Manager, sadece reklam için değil aynı zamanda işletme hesabı için de kullanılır. Bu platformun Google My Business ile karşılaştırılmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de budur. Business Manager sayesinde bütün pazarlama araçlarını tek bir platformdan yönetebilir ve işletmenizin daha verimli bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Her ne kadar birkaç yıl öncesine kadar Facebook reklamları pek popüler olmasa da son zamanlarda bu durum değişti. Sosyal medya üzerinden verilen reklamların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte Facebook da bu durumdan faydalanmak istedi. Tabii dijital pazarlama ve reklam türlerinin artmaya başlaması ile birlikte işler biraz daha karmaşık bir hal aldı. İşte tam da bu noktada devreye Business Manager giriyor.

Facebook Business Manager sayesinde hem işletme yönetimini hem de reklam verme ve analiz işlemlerini tek bir platform üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı reklam hesabının birden fazla kez oturum açmasına da olanak sağlayan bu platform üzerinden bütün işlerinizi halledebilir ve bu karmaşıklığa bir son verebilirsiniz. Hesap ya da hesapları birkaç kişi yönetebileceği için iş yükünüz hafifleyecektir.

Facebook Business Manager Platformunun Sunduğu Avantajlar

Her şeyden önce Business Manager ile tek bir platform üzerinden birkaç kişi ile aynı zamanda farklı işler yapabilirsiniz. Örneğin, aynı hesapta bir kişi reklamları yönetirken diğer kişi de işletme analizi yapabilir. Business Manager paneli sayesinde kullanıcı izinlerini kontrol edebilir ve reklamlar için bir bütçe de belirleyebilirsiniz. İşte diğer Facebook Business Manager avantajları:

1. Facebook Business Manager Karmaşıklığa Yer Yok

Facebook, 2018 yılı sonunda reklam politikalarını güncelledi ve artık Facebook üzerinden hizmet verenlerin Business Manager kullanmasını zorunlu kıldı. Durum böyle olunca platformun kullanım oranı arttı. Böylelikle kullanıcılar, hiçbir karmaşıklığa yer olmadan sadece e-posta listelerinden bile hedef kitle analizi yapabilmektedir.

2. Facebook Business Manager Sahte Hesap Yok

Facebook Business Manager ile güvenli bir ortamda hizmet verebilirsiniz. Sahte hesapların önüne geçen yazılımlar kullanan FBM ile artık hizmet vermek çok daha güvenli.

3. Facebook Business Teknik Destek Özelliği

Facebook Business platformunun içerisinde işinize yarayabilecek birçok farklı panel ve teknik araç bulunmaktadır. Bunları kullanarak çok daha iyi bir şekilde analiz yapabilir ve reklamları yönetebilirsiniz. Bütün bu araçları ve paneli kullanırken bazı sorunlarla karşılaşmanız ise çok doğal. Facebook Business Manager hızlı yardım desteği ile karşılaştığınız sorunlardan hemen kurtulabilir ve işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

4. Business Manager Sanal Personel Atama

Business Manager üzerinden uzun vadeli bir proje yönetmeyi düşünüyorsanız, işletmeniz ve projeniz adına platformu sizden başka kullanan birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada eğer iş yükünüzü hafifletmek istiyorsanız, Business Manager hesabınıza sanal personel atayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer memnun kalmazsanız, sanal personeli kovabilir ya da kısa süreliğine yetkilerini kısıtlayabilirsiniz.